Congratulations to the following students from the College of Liberal Arts who received awards at the University of Mississippi 78th annual Honors & Awards Convocation on April 8, 2021.
Marcus Elvis Taylor Memorial Medal 2021 Designees:
Katelyn Isabella Barnes, College of Liberal Arts, Biochemistry, Biological Science
Alexis Brianna Berry, College of Liberal Arts, Biological Science
Riley Brown, College of Liberal Arts, Biochemistry
Joseph Richard Caplis, College of Liberal Arts, Public Policy Leadership
Conogher S. Clancy, College of Liberal Arts, Public Policy Leadership
Kennedy Cohn, College of Liberal Arts, International Studies, Spanish
Daniel Robert Connolly, College of Liberal Arts. Biological Sciences
Bradley Scott Curtis, College of Liberal Arts, Economics
Jax Dylan Dallas, College of Liberal Arts, Mathematics, Chemistry
Hannah Kaitlyn Dickie, College of Liberal Arts, Biological Science
Lea Marie Dudte, College of Liberal Arts, International Studies, Spanish
Mason Bradford Gardner, College of Liberal Arts, Biochemistry
Catherine Diane Garner, College of Liberal Arts, Political Science
Catherine Claire Hausman, College of Liberal Arts, History, English
Anna Hayden Hayward, College of Liberal Arts, Psychology
Grant Connor Hilliard, College of Liberal Arts, Biological Science
Ann Cannon Hoover, College of Liberal Arts, Public Policy Leadership
Elizabeth Katherine Houston, College of Liberal Arts, Biological Science, Psychology
Gabrielle Corrin Hunter, College of Liberal Arts, Public Policy Leadership
Abby Elizabeth Johnston, College of Liberal Arts, Public Policy Leadership
Riley Morgan Long, College of Liberal Arts, Art
Mitchell Reed Palmertree, College of Liberal Arts, Public Policy Leadership, Economics
Morgan Elizabeth Reid, College of Liberal Arts, Classics, English
Cooper Jarod Ruwe, College of Liberal Arts, Biological Science
Macy Xue Qin Somoskey, College of Liberal Arts, Mathematics
Unique Subedi, College of Liberal Arts, Mathematics
Samuel Clifton Sullivan, College of Liberal Arts, Biological Science
Chinwe Sally Udemgba, College of Liberal Arts, Chemistry
John Michael Walker, College of Liberal Arts, Music
Taylor Nicole Welch, College of Liberal Arts, Psychology
Sydney Pearl Wheeler, College of Liberal Arts, Economics
Johnny Yang, College of Liberal Arts, Chemistry, Biological Sciences
DEPARTMENTS
ART
Outstanding Art Studio Award: Nakiyah Tianna McCoy Jordan
Outstanding Art History Student Award: Stephen Baylor Pillow
CLASSICS
Eta Sigma Phi Award for Excellence in Advanced Greek: Martha Hamilton McCafferty
Eta Sigma Phi Award for Excellence in Advanced Latin: James Nicholas Sumrall
ECONOMICS
Outstanding Economics Major: Bradley Scott Curtis
ENGLISH
The Drake Lester Award: Tharangi Dakshika Fernando
The Elmo Howell British Literature Award: Ameliea Rose Dulaney Joshua Zenora Mannery
Fayssoux Corneil Campbell Award: Polly Nicholson Watkins
CROFT INSTITUTE FOR INTERNATIONAL STUDIES
Gerald M. Abdalla Prize: Kennedy Cohn
MATHEMATICS
Alfred Hume Award for Outstanding Senior: Unique Subedi
MODERN LANGUAGES
Arabic Honors Award: Alana Michelle Mitias
Chinese Honors Award: Jesse Paxton
French Honors Award: Jeanne Gabrielle Torp
German Honors Award: Susanna Leigh Cassisa
Spanish Honors Award: Kennedy Cohn
T.J. Ray Award in Linguistics: Martha Hamilton McCafferty
Outstanding Graduate Student in Modern Languages: Encarnacion Galindo Parra
PHILOSOPHY AND RELIGION
James and Cecelia Lawhead Award in Philosophy: John Jacob Ratliff
Joel and Marion Blass Award in Religious Studies: Kameron Bryce Morgan
POLITICAL SCIENCE
Senator’s Award for Outstanding Senior: Catherine Diane Garner
Governor’s Award for Outstanding Junior: Youssef Ahmed Kishk
SOCIOLOGY AND ANTHROPOLOGY
Julien Tatum Award for Outstanding Senior in Sociology: Emma Spain Scott
Larry W. DeBord Award for Outstanding Graduate Student in Sociology: Kaitlyn Hall
Francis James Award for Outstanding Senior in Anthropology: Sophie Barbara Husslein
Jay Johnson Award for Outstanding Graduate Student in Anthropology: Martha Grace Lowry Mize
THEATRE & FILM
Outstanding Theatre & Film Student Award: Gianna Rose Schuetz
WRITING AND RHETORIC
Cynthia Krieser Award for Outstanding Freshman Writing: Evelyn Shuler
GRADUATE SCHOOL
Graduate Achievement Award in Physics: Meghna Bhattacharya
Graduate Achievement Award in Chemistry and Biochemistry: Sayontani Sinha Roy
Graduate Achievement Award in English: Christian Leus
Graduate Achievement Award in History: Jemar Tisby
Graduate Achievement Award in Psychology: Zach Redding
Graduate Achievement Award in Sociology and Anthropology: Martha Grace Lowry Mize